08. června 2023

Nigérie: Podvody v prezidentských volbách

25. února 2023 byl v Nigérii zvolen nový prezident. Vítězem voleb byl vyhlášen Bola Tinubu z vládnoucí strany APC. Stalo se tak navzdory tomu, že předtím ve volbách jasně vedl křesťanský kandidát Peter Obi z opoziční Strany práce.

Křesťanský prezidentský kandidát Peter Obi navštívil Jennifer Efidiovou poté, co byla napadena. Vpravo manžel Jennifer

Pozorovatelé nepochybují, že se jednalo o volební podvody velkého rozsahu. Nezávislá národní volební komise (INEC), která byla za volby zodpovědná, oznámila, že bude v celé zemi používat elektronické sčítání hlasů. Hlasování v prezidentských volbách nebylo zdokumentováno ani transparentně prezentováno.

V celé zemi také docházelo k útokům na křesťanské voliče. Jennifer Efidiová je jednou z mnoha obětí násilí. Tato křesťanka byla v Lagosu napadena nožem, když se snažila jít k volbám. Utrpěla vážná poranění očí a hrozilo, že oslepne. Poté, co jí byla poskytnuta lékařská pomoc, se vydala do volební místnosti a hlasovala.

Zejména mladí Nigerijci prý většinově volili Petera Obiho. Vládnoucí kasta politiků v Nigérii ničí jejich naděje. Mladá generace je pevně přesvědčena, že Peter Obi byl o své volební vítězství okraden. Nelze vyloučit, že jejich hněv ještě propukne.

 Nebezpečné znamení

Podíl křesťanského a muslimského obyvatelstva je v Nigérii zhruba stejný. V minulosti se to odráželo i v politice. Obě náboženství byla zastoupena ve vedení státu. V Nigérii existuje nepsaná politická tradice, že obě nejvyšší funkce zastává střídavě křesťan a muslim. Dnes už tomu tak není. Mnozí křesťané považují tento muslimský pochod institucemi za nebezpečný signál pro vlastní existenci v Nigérii.

 

Franklyne Ogbunwezeh – CSI

Komentáře k článku

Komentář byl úspěšně odeslán.

Der Kommentar wurde erfolgreich abgesendet, sobald er von einem Administrator verifiziert wurde, wird er hier angezeigt.