08. června 2023

Arménie / Náhorní Karabach: Šest dětí odloučených od matky

Jedinou silnici spojující Náhorní Karabach s okolním světem od 12. prosince 2022 blokuje Ázerbájdžán. Důsledky jsou zničující: rodiny jsou rozděleny, jako například rodina Nairy Margaryanové. Jejích šest nezletilých dětí je v Arménii, zatímco ona uvízla v Náhorním Karabachu. Díky pomoci našich partnerů ale nejsou odkázány samy na sebe.

  1. prosince 2022 odcestovala Naira sama do Náhorního Karabachu, aby si vyzvedla potvrzení o odškodnění za dům, který nuceně opustila. Následující den však Ázerbájdžán zahájil blokádu Lačinského koridoru. Od té doby matka šesti dětí uvízla v Náhorním Karabachu.

Bez rodičovské péče čekají Tatev, Alina, Alisa, Alvard, Lena a Suzy na svou matku už více než tři měsíce. Nejstarší ze šesti dívek je 16 let, nejmladší jsou pouhé tři roky. Naiřiny nejmenší děti pláčou pokaždé, když s matkou telefonují.

Dokud se matka nebude moci vrátit zpět do Arménie, starají se o děti dva pečovatelé z Mayisjanu a z regionální správy v Širaku. Poskytují jim jídlo a dávají jim oblečení. „Máme, co potřebujeme k životu, ale maminka nám moc chybí!“ vzlyká nejstarší dcera Suzanne.

 Čekání na otevření

O dívkách, které jsou v současné době bez rodičů, se dozvěděli partneři CSI – arménská Caritas. Okamžitě kontaktovali pečovatelku, aby děti navštívila. Partneři poskytli šesti dcerám další potraviny a hygienické potřeby. Rozhodli se také zaplatit účty za elektřinu v bytě dětí.

Naira Margaryanová děkuje arménské Caritas a všem lidem, kteří v této těžké době stojí při jejích dětech. Zoufale čeká na otevření Lačinského koridoru mezi Náhorním Karabachem a Arménií, aby mohla konečně odcestovat za svými dětmi.

Nejstarší dcera Suzanne říká: „Každý den se modlím, aby nejen naše matka, ale všichni členové rodiny, kteří jsou od sebe odděleni, mohli přijet a obejmout své blízké.“

Reto Baliarda – CSI

 

Komentáře k článku

Komentář byl úspěšně odeslán.

Der Kommentar wurde erfolgreich abgesendet, sobald er von einem Administrator verifiziert wurde, wird er hier angezeigt.