24. listopadu 2023

Sýrie: Kadeřnický projekt zdrojem naděje

Dvaatřicetiletá Fatima musela v roce 2015 uprchnout z Aleppa. Na doporučení své kamarádky se setkala s partnerkou CSI sestrou Marie-Rose z Tartusu. Ta Fatimu povzbudila, aby nabídla kadeřnické kurzy dalším znevýhodněným ženám. Do současnosti se projekt rozšířil široko daleko, a poskytuje mnoha syrským ženám příjem.

Fatima (jméno změněno) byla před osmi lety uprostřed války vysídlena z Aleppa. Partnerka CSI, sestra Marie-Rose, vyzvala uprchlíky, aby se zaregistrovali v Tartusu a obdrželi potravinovou pomoc.

 

Setkání s partnerkou CSI

Fatima se na doporučení svého přítele Manara zaregistrovala. Manar nyní vede centrum financované CSI, které poskytuje ve Wadi Shater na předměstí Tartusu mimoškolní výuku.

V Tartusu se sestra Marie-Rose s Fatimou setkala a ptala se jí, co by ještě potřebovala kromě potravinové pomoci? Fatima žádá o psychologickou pomoc a pomoc při hledání práce. Na otázku, jaké je její povolání, Fatima odpoví: „Jsem kadeřnice, ale nemám peníze na otevření kadeřnictví. Ráda ale poskytnu zájemkyním kadeřnické lekce.“ Potřebuje najít činnost, která by ji zbavila smutku. Sestra Marie-Rose se s Fatimou několikrát setkává, aby připravily projekt a krátce nato Fatima zahajuje svůj první kadeřnický kurz, kterého se účastní 20 žen.

Projekt se velice dobře rozběhl a na další kurzy se hlásí stále více žen. Vzhledem k velkému úspěchu se sestra Marie-Rose rozhodne vyplácet Fatimě plat. Fatima, věřící muslimka, nyní  pracuje v partnerském centru CSI v Tartusu.

Po čtyřech letech jí Manar navrhl, aby vedla kadeřnické kurzy v chudé muslimské vesnici Wadi Shater. Ženy zde totiž nemají mnoho příležitostí ke vzdělání. Krátce nato se uskutečnily první kurzy. Nové centrum navštěvovalo dvakrát týdně po dobu 17 týdnů 7 až 10 žen.

Ženy z komunity jsou nadšené, že mají díky štědrosti dárců CSI možnost bezplatného vzdělávání. Z domovů posluchaček se staly kadeřnické salony. Některé z nich si dokonce našly zaměstnání, což jim umožnilo vymanit se z chudoby.

Fatima je inspirujícím příkladem toho, jak může člověk přetavit svou bolest v pomoc druhým.

 

Zeina Shaheen – spolupracovnice CSI

Komentáře k článku

Komentář byl úspěšně odeslán.

Der Kommentar wurde erfolgreich abgesendet, sobald er von einem Administrator verifiziert wurde, wird er hier angezeigt.