11. června 2022

Ukrajina: Aktivity Spišskej katolíckej charity na Ukrajine

CSI Česko-Slovensko podporuje aktivity Spišské katolické charity na Ukrajině. Ty pro Zpravodaj CSI popsal její pracovník Anton Frič

Hraniční přechod Ubla

Na hraniciach s Ukrajinou sme začali pomáhať hneď v prvý deň začiatku rusko-ukrajinskej vojny. Pomáhali sme na všetkých troch hraničných priechodoch a v spolupráci s ostatnými charitami aj vo veľkokapacitných záchytných centrách. V súčasnosti, keď je situácia na hraniciach stabilizovaná, sa sústreďujeme na pomoc ukrajinským utečencom na našom území a na distribúciu humanitárnej pomoci priamo na Ukrajine. Na území našej Spišskej diecézy (Spiš, Liptov, Orava) funguje 7 centier pomoci. Ponúkajú pomoc s hľadaním práce, psychologickú pomoc a takisto sú distribučnými centrami humanitárnej pomoci. Vo všetkých z nich tiež prebieha vyučovanie slovenského jazyka a takisto prevádzkujeme aj denné tábory pre deti, čo umožňuje ukrajinským mamám pracovať. V najbližších týždňoch rozširujeme psychologickú podporu nakoľko sa nám podarilo spojiť sa so psychológmi, ktorí majú skúsenosti s traumatizovanými deťmi z konfliktov v Juhoslávii. Rozbiehame školenia pre psychológov, učiteľov aj rodičov, ktorí s traumatizovanými ukrajinskými deťmi pracujú.

Priamo na Ukrajine pri distribúcii humanitárnej pomoci spolupracujeme s našimi dlhodobými miestnymi partnermi a nadväzujeme vzťahy aj s novými. Našimi dlhodobými partnermi na Ukrajine sú katolícke charity, menovite Diecézna charita sv. Martina v Mukačeve a Charita Donbas v Dnipre. Využívame aj sieť diecéznych charít zo siete Caritas Spes, ktorá združuje rímsko-katolícke charity na celej Ukrajine. Spolupracujeme tiež s gréckokatolíckymi charitami a charitami rôznych luteránskych cirkví.

Prvú humanitárnu pomoc sme na Ukrajinu priviezli už 3. marca. Odvtedy sa pomoc dostáva k našim partnerom pravidelne každý týždeň v objeme 3-6 kamiónov týždenne, čo je zhruba 80-160 ton. Jedná sa o rôzne trvanlivé potraviny ako ryža, múka, pohánka, olej, cestoviny a podobne a taktiež o drogériu a rôzne iné špecifické materiály. Medzi ne patria napríklad generátory, vrecia na mŕtvoly, stany, postele a podobne.

Členovia nášho tímu absolvovali na Ukrajinu desiatky ciest, najmä na Zakarpatie, kde máme našich najbližších partnerov, ale absolvovali sme aj dlhšie cesty na východ Ukrajiny. Do Kyjeva počas jeho obliehania koncom marca sme priviezli lekársku pomoc v hodnote viac ako 200 tisíc eur a nadviazali sme kontakty s miestnou neziskovou organizáciou, ktorá zabezpečuje rozvoz humanitárnej pomoci priamo do frontových zón. Začiatkom mája sa náš tím vrátil z cesty do Dnipra, Charkova a Kyjeva, kde priviezol 80 ton humanitárnej pomoci a lieky v hodnote cca 150 tisíc eur. Keďže Spišská katolícka charita disponuje aj chladiarenskými dodávkami, využívame ich na dovoz liekov vyžadujúcich chladenie ako inzulíny a antitoxíny. Podľa našich informácií zatiaľ nie je zabezpečená „chladená cesta“ na Ukrajinu zo strany OSN či WFP.

V priebehu mája sa sústreďujeme na pravidelný prísun humanitárnej pomoci do vojnou postihnutých oblastí, avšak na základe požiadaviek našich partnerov sme sa zamerali aj na dovoz starších sanitiek do frontových nemocníc v Charkove a Dnipre. V máji budú expedované prvé štyri sanitky a plánujeme zabezpečovať aj ďalšie.

Sme veľmi vďační za pomoc CSI, nielen finančnú, ale aj tú vo forme modlitieb. Spišská katolícka charita robí všetko čo je v našich silách, aby sme pomáhali tam, kde je pomoc najpotrebnejšia. Momentálne je to Ukrajina a my sme radi, že máme tím, ktorý dokáže na Ukrajine efektívne pomáhať.

Anton Frič – autor textu i fotografií

Komentáře k článku

Komentář byl úspěšně odeslán.

Der Kommentar wurde erfolgreich abgesendet, sobald er von einem Administrator verifiziert wurde, wird er hier angezeigt.