10 Listopad 2019

Turecká invaze do Sýrie: Křesťané a jejich sousedé na útěku

Turecká invaze v severovýchodní Sýrii spustila uprchlickou vlnu, která se týká zejména křesťanů, Kurdů, Arabů a Jezídů. CSI podporuje uprchlíky prostřednictvím místních křesťanských partnerů.

obr.3

Turecká invaze v severovýchodní Sýrii spustila uprchlickou vlnu, která se týká zejména křesťanů, Kurdů, Arabů a Jezídů. CSI podporuje uprchlíky prostřednictvím místních křesťanských partnerů.

V Kámišlí u turecko-syrských  hranic, městě s početnou křesťanskou populací, je válka.  Válka je v mnoha dalších městech a vesnicích v severovýchodní Sýrii. Rodiny byla nuceny naložit jen nezbytné věci a cennosti do automobilů a uprchnout.  Oběťmi jsou hlavně křesťané, Kurdové, Arabové a Jezídové.

Erdoganova hrozba

Křesťané jsou většinou potomci pozůstalých po velké turecké genocidě Arménů, Sýřanů a Asýřů před více než 100 lety. Našli útočiště v Sýrii. Dnes mocní političtí dědici této genocidy hrozí, že vytvoří nové etnicky a nábožensky vyčištěné území. Turecký islámský prezident  Erdogan pohrozil, že do vysídlených domů nastěhuje  sunnitské Araby.

Akutní nouze

Vysídlení křesťané a jejich sousedé nyní prchají na jih do Sýrie nebo na východ do sousedního Iráku. Potřebují  akutně jídlo, přístřeší a léky. Ohroženi jsou především nejslabší: starší, nemocní, kojenci a batolata. CSI poskytla obětem okamžitou pomoc, v době, kdy Islámský stát zničil církevní struktury a terorizoval místní obyvatelstvo. V současné krizi se CSI opět podílí prostřednictvím  místních křesťanských partnerů na  pomoci potřebným.

CSI v Sýrii poskytuje pomoc od roku 2013. Osobně znám severovýchodní Sýrii ze svých humanitárních cest do regionu za vlády teroru Islámského státu. Je to obtížný terén a do značné míry odříznutý od vnějšího světa. Jde o další krizi, ve které se oběti nemohou spolehnout na pomoc velkých byrokratických institucí mezinárodního společenství.

Prosím, přispějte darem do  pomocného fondu CSI!

Za 700,-Kč –  jsme schopni poskytnout potraviny pro jednu rodinu po dobu jednoho měsíce

Za 600,-Kč – hygienické potřeby pro jednu rodinu

Za 900,-Kč – teplé oblečení pro jednu rodinu

Pomozte, prosím, křesťanům  v severovýchodní Sýrii

Online dary: https://www.csi-cr.cz/darovat/

 

Bankovní spojení:

 

Česká republika:

ČSOB Československá obchodní banka

č.ú. 0278125043 / 0300

 

Slovenská republika:

Prima banka

č.ú. 837 035 3002 / 5600

IBAN: SK75 5600 0000 0083 7035 3002

 

Upřímně Vám děkujeme za pomoc pro křesťany vyhnané ze severovýchodní Sýrie.

Dr. John Eibner, ředitel CSI, Monika Kahancová  CSI CS

John Eibner  v Tel Nasri (květen 2016)

Komentáře k článku

Komentář byl úspěšně odeslán.

Der Kommentar wurde erfolgreich abgesendet, sobald er von einem Administrator verifiziert wurde, wird er hier angezeigt.