27 Září 2017

CSI vítá ukončení americké podpory džihádistů v Sýrii

Podle deníku Washington Post, který cituje anonymní „úředníky“, prezident Donald Trump nařídil CIA, aby ukončila skryté vyzbrojování a výcvik protivládních rebelů v Sýrii.

vlajka-syrie

Podle deníku Washington Post, který cituje anonymní „úředníky“, prezident Donald Trump nařídil CIA, aby ukončila skryté vyzbrojování a výcvik protivládních rebelů v Sýrii.  Od roku 2011, kdy prezident Barack Obama prohlásil, že syrský prezident Bašár Asad musí odstoupit, aby se tak otevřela cesta k demokracii, dodaly Spojené státy protivládním rebelům velké množství zbraní. Jeden bývalý americký úředník citovaný  New York Times popsal tok jako kataraktu (vodopád) zbraní. Větší část se dostala do rukou sunnitských džihádistů z ozbrojených skupin, které na všech územích, které kontrolovaly, zavedly diskriminační právo šaría a prováděly náboženské čistky. Bývalý viceprezident Joe Biden potvrdil mýtus o ozbrojené „demokratické“ opozici v Sýrii, když uznal, že pro USA neexistuje umírněný proud protiasadovské opozice. V kombinaci s ještě větší objemem transferů zbraní a prostředků od sunnitských spojenců Washingtonu, zejména Saúdské Arábie, Kataru a Turecka, se začala „katarakta zbraní“ podobat spíše mocné Niagaře.

Do léta roku 2011, kdy prezident Obama oznámil svou syrskou politiku týkající se změny režimu, zemřelo podle OSN v důsledku povstání „arabského jara“ zhruba 3000 lidí.  Do současnosti, kdy prezident Trump konečně ukončil dodávky zbraní, zemřelo téměř půl milionu Syřanů. Dalších 6,3 milionů Syřanů je vnitřně vysídlených a zhruba stejný počet odešel do zahraničí. Miliony těch, kteří zůstali ve svých domovech, se propadly do naprosté bídy. Mezi cílené oběti patří křesťané a příslušníci dalších náboženských menšin. Bývalý ministr zahraničí John Kerry v roce 2016 konstatoval, že náboženské čistky namířené proti   křesťanům, Jezidům, šiitům a dalším menšinám v Iráku a Sýrii lze označit za genocidu. Jeho prohlášení se ale omezilo pouze na zvěrstva páchaná Islámským státem. Džihádisté z řad povstaleckých sil, kteří dostávali americké zbraně, nebyli z provádění náboženských čistek obviňováni.

Během svých cest do regionu jsem osobně viděl řadu znesvěcených kostelů a klášterů a slyšel svědectví křesťanů, kteří byli pronásledováni jinými povstaleckými skupinami než Islámským státem. Také jsem se setkal s umírněnými sunnitskými muslimy, kteří byli nuceni uprchnout z oblastí ovládaných džihádistickými milicemi podporovanými Washingtonem a jeho spojenci. Dopad této politiky se rozšířil daleko za hranice Sýrie. Vyzbrojení arabských džihádistů k boji proti sovětům v Afghánistánu v osmdesátých letech posílilo Usámu bin Ládina a džihádistické teroristické sítě po celém světě. Opakování této politiky v Sýrii vyvolalo podobně ničivé následky. Vzestup sunnitského terorismu ve Spojených státech a Evropě je přímo spojen s posílením a podporou džihádistů v Sýrii v posledních šesti letech.

Z nedávné minulosti víme, že ozbrojování džihádistických teroristů a jejich využití při prosazování geopolitických cílů nikdy nebylo v dlouhodobém zájmu Spojených států. Oceňuji prezidenta Trumpa a jeho tým za ukončení této podpory džihádistů a těším se na další opatření, která odradí naše islámské spojence v regionu od pokračující podpory násilného džihádu v Sýrii, Iráku a zbytku světa. Tímto krokem zahájil prezident Trump dlouhou cestu k naplnění cílů kampaně CSI:  No Arms for Terrorists (žádné zbraně teroristům).

John Eibner, Ph.D. 
ředitel CSI-USA a vedoucí blízkovýchodního projektu CSI

Komentáře k článku

Komentář byl úspěšně odeslán.

Der Kommentar wurde erfolgreich abgesendet, sobald er von einem Administrator verifiziert wurde, wird er hier angezeigt.