26. srpna 2022

Srí Lanka: Oběť velikonočních útoků – bude Debbie ještě někdy vidět?

„Debbie je společenská dívka, která hýří energií.“ partner CSI na Srí Lance

Velikonoční bombové útoky na tři kostely a několik hotelů v roce 2019 způsobily nevýslovné utrpení. Jednou z obětí je devítiletá Debbie. Její rodiče byli zabiti, Debbie přežila ale na následky zranění očí přišla o zrak. Může jí operace vrátit zrak?

Je neděle velikonoční 21. dubna 2019 a Debbie se starším bratrem Ruffinem odcházejí svátečně oblečeni na slavnost v kostele Sion v Batticaloa. Rodiče dětí pracují ve vedlejším knihkupectví. Děti netuší, že své rodiče vidí naposledy.

Uvězněni v hořícím kostele

Toho rána islámští atentátníci odpálili několik náloží v přeplněných kostelech a hotelech. O život přijde více než 250 lidí, včetně rodičů Debbie a Ruffina. Kostel Sion v Batticaloa měl pouze jeden vchod a tak mnoho návštěvníků kostela zůstalo uvězněno uvnitř budovy a na předzahrádce. Před kostelem explodovaly a hořely zaparkované motocykly a útěk byl téměř nemožný.

Mohutné exploze zasáhly také Ruffina a Debbie. Zatímco chlapec utrpěl jen několik odřenin, dívka má vážně zraněné oči a oslepne.

Pro tehdy šestiletou dívku nastalo dlouhé temné období. Těžce překonává trauma ze ztráty rodičů a zraku. Nemůže ani pokračovat ve školní  docházce. Naštěstí se dívky a jejího bratra ujali teta Vadna a její manžel strýc Robert. Novomanželům bylo od začátku jasné, že osiřelé děti adoptují.

Jejich pěče a láska vrátila Debbie a Ruffinovi domov a radost ze života. Místní partner projektu CSI říká: „Debbie je společenská dívka, která hýří energií. Nevidí, ale život se jí rozjasnil a s nadšením se učí psát a číst díky Braillovu písmu.“

Vadny a Robert se nevzdali naděje, že by mohla Debbie vidět alespoň na jedno oko. S finanční podporou od  CSI rodina odletěla do Indie. Tamní specialisté provedou operaci Debbiiných očí. Modlíme se, aby se vydařila a malé Debbie se alespoň částečně vrátil zrak.

CSI – Reto Baliarda

 

 

 

Komentáře k článku

Komentář byl úspěšně odeslán.

Der Kommentar wurde erfolgreich abgesendet, sobald er von einem Administrator verifiziert wurde, wird er hier angezeigt.