01 Květen 2020

Smrtící útok na pomocníky obětí násilí

“ Křesťané čelí každodenním útokům ze strany fulbských pastevců „ Mathew Davou

Pomohli obětem fulbského násilí a poté se sami stali terčem útoku. Deset křesťanů ze střední Nigérie se vracelo z cesty za pomocí obětem útoků, když i na ně zaútočili islamisté z kmene Fulbů. Dva byli zabiti, pět vážně zraněno, třem se podařilo uprchnout. CSI pomáhá zraněným.

obr.5

“ Křesťané čelí každodenním útokům ze strany fulbských pastevců „ Mathew Davou

 

Pomohli obětem fulbského násilí a poté se sami stali terčem útoku. Deset křesťanů ze střední Nigérie se vracelo z cesty za pomocí obětem útoků, když i na ně zaútočili islamisté z kmene Fulbů. Dva byli zabiti, pět vážně zraněno, třem se podařilo uprchnout. CSI pomáhá zraněným.

 

Mathew Davou je stále v hlubokém šoku. Projektovému manažerovi CSI Franco Majokovi, který ho navštívil, ukazuje ovázané paže. 37letý muž je rád, že nedopadl ještě hůř. S hlubokým povzdechem vypráví, jak 8. září 2019 navštívili s devíti přáteli sousední vesnici Fanloh,  aby pomohli přeživším útoku Fulbů. K útoku na křesťanské rodiny ve Fanloh došlo před několika dny.

Bezbranné oběti

Deset křesťanů pomáhalo obětem útoku několik hodin a kolem 19:00 hodin se vraceli. Cestou je zastavili muslimští Fulbové: „Oslepili nás baterkami, aby zjistili, kdo je v autě. Okamžitě na nás zahájili palbu. Nemohli jsme se před útočníky nijak bránit“ -vzpomíná Mathew s hrůzou.

Fulbové vypálili bezpočet střel na bezbrannou skupinu mužů a odešli. Dva mladí křesťané, Stephen Samuel a Dajugu Randong, byli zabiti na místě. Pět mužů utrpělo různě těžká zranění. Třem dalším se naštěstí podařilo uprchnout. Doběhli do nejbližší vesnice a a vyburcovali vesničany, kteří zraněné muže dopravili do nemocnice v nedalekém velkém městě Jos. Tam byli po několik měsíců léčeni na náklady CSI.

Kde je vláda ?

Mathew je nekonečně vděčný, že přežil smrtící útok. Jako otec malého dítěte má ale palčivé obavy o budoucnost křesťanů v jeho domovském regionu. „Fulbští pastevci vyplení naši zem a vyženou nás. K nájezdům dochází prakticky každý den a vláda dělá, že senic neděje“ – stěžuje si Mathew.

Nebezpečná oblast

Deset křesťanů, kteří byli přepadeni fulbskými extremisty, pochází z okresu Barkin Ladi ve středonigérijském státě Plateau. V tomto okrese došlo na konci června 2018 k ničivému útoku Fulbů, při kterém bylo zavražděno více než 230 křesťanů. Lidé z CSI byli nablízku a poskytovali pomoc stovkám přeživších.

CSI – Reto Baliarda

Komentáře k článku

Komentář byl úspěšně odeslán.

Der Kommentar wurde erfolgreich abgesendet, sobald er von einem Administrator verifiziert wurde, wird er hier angezeigt.