08. června 2023

Pákistán: Vysvobození z otrocké práce

„Moc vám děkuji, CSI. Dali jste nám nový život.“ – Parvíz Masih, pákistánský křesťan a otec

Parvíze Masíha stihly těžké rány osudu. Jeho žena zemřela při porodu dvojčat. Ovdovělý otec pěti dětí je nucen i s dětmi dřít v cihelně. Únik z chudoby se zdál být nemožný. Pak ale došlo k nečekanému zvratu.

Život převážně křesťanských dělníků v cihelně je poznamenán bídou, dluhy a útlakem. Ostudně nízké mzdy nutí dělníky půjčovat si od muslimských nadřízených. Kvůli nesplatitelným úvěrům upadají do závislosti a nevolnictví blízkému otroctví.

Otročí i děti

Podobný je i příběh křesťana Parvíze Masiha. Otec pěti dětí již více než 20 let pracuje v otrockých podmínkách jako dělník v cihelně v Kasuru, 50 kilometrů jižně od velkoměsta Láhaur. Jeho žena Sajida Bibi zemřela při porodu dvojčat Ishaqa a Saima. Nemusela zemřít, kdyby mohla rodit v nemocnici. Na tu ale rodina neměla peníze. Osmiletý Ishaq má od narození mentální poruchu. Přesto i on musí celý den pracovat v cihelně, stejně jako jeho dvojče a starší sestry Muqaddas (13), Uzma (16) a Azmat (18).

 

Obava o dcery

Kvůli chudobě a s ní spojené nucené práci v cihelně nemohou Masihovy děti chodit do školy. O své dcery má stále větší strach. Tři dospívající dívky jsou totiž v cihelně vystaveny reálnému nebezpečí sexuálního zneužití nebo dokonce únosu. Když Parvíz onemocní a nejde do práce, musí zůstat doma z bezpečnostních důvodů i jeho dcery. Tak se ale rodina ještě více propadá do chudoby a dluhů.

Bezvýchodná a nebezpečná situace dohání otce rodiny k zoufalství. V listopadu 2022 ale Parviz obdržel zprávu od partnera CSI, Anjuma Paula: „Díky štědrému daru od podporovatelů CSI můžete splatit všechny své dluhy majiteli cihelny.“

Parvíz a jeho pět dětí je vysvobozeno z otrocké práce. Z daru od CSI si Parviz pořídil rikšu, a  místo dřiny na horkém slunci poskytuje služby řidiče pro nedalekou školku. 

Nadšení Parvíze a jeho dětí je veliké.: „Děkujeme CSI. Dali jste nám nový život.“ Azmat a Muqaddas jsou již dva měsíce v azylovém domě provozovaném CSI, kde se učí na kadeřníci a švadlenu. Dívky jsou za to nesmírně vděčné. Obzvlášť se jim líbí večerní modlitební sezení, kde hodně zpívají a děkují Bohu.

Reto Baliarda – CSI

Komentáře k článku

Komentář byl úspěšně odeslán.

Der Kommentar wurde erfolgreich abgesendet, sobald er von einem Administrator verifiziert wurde, wird er hier angezeigt.