17. prosince 2022

Pákistán: Školení křesťanských právníků v oblasti obvinění z rouhání

„I přes ohrožení chceme dělat svou práci profesionálně“ – hlavní řečník na semináři pro křesťanské právníky
Na co by si měli dát křesťanští právníci pozor při obhajobě obviněného podle zákona o rouhání? Tyto a další palčivé otázky byly diskutovány na semináři pořádaném partnerem CSI 3. srpna 2022 v Láhauru.

Zákon o rouhání

Pákistánský zákon o rouhání není rozsáhlý – podstatné jsou tři paragrafy, které zneužívá sunitská většina k terorizování náboženských menšin:

  • 295 (a) Kdo snižuje náboženské názory druhých, je potrestán vězením na deset let. (platí ale jen jednostranně -pozn. překl.)
  • 295 (b) Kdo záměrně zneváží, poškodí nebo zneuctí Korán, je odsouzen na doživotí.
  • 295(c) Kdo slovem nebo písemně, obrazovým znázorněním nebo jiným způsobem zneuctí svaté jméno svatého proroka (pokoj s ním), bude potrestán smrtí, doživotním vězením nebo peněžitou pokutou.

 

Desítky odsouzených křesťanů čekají v Pákistánu na trest smrti. Až 1000 lidí je z rouhání obviněno. Mnozí byli za údajné rouhání zabiti fanatickým davem muslimů. Zákon je často zneužíván k odstranění nepohodlných osob. Kritizovat zákon o rouhání je životu nebezpečné.

Guvernér státu Pandžáb Salmán Tásír byl liberálně orientovaný politik, který se zastal křesťanské ženy obviněné podle zákona o rouhání. Ženě hrozil trest smrti. V roce 2011 ho zastřelil jeho osobní strážce. Z atentátníka se stal v očích Pákistánců hrdina a ctěný bojovník za čistotu islámu. V roce 2016 byl popraven a na pohřeb „mučedníka pro islám“ přišel milion mužů.

Atentát byl v roce 2011 spáchán také na Šahbaze Bhattiho. Tento ministr pro náboženské menšiny byl zavražděn, protože bojoval proti zákonu o rouhání a vystupoval na obranu podle tohoto zákona nespravedlivě odsouzené matky pěti dětí Asie Bibi.

Seminář pořádaný CSI

Advokáti a svědci, kteří obhajují obviněné, jsou často zastrašováni a dokonce je jim vyhrožováno smrtí. Obhajoba obžalovaného z rouhání proto vyžaduje nejen odvahu, ale také správnou taktiku. Správný postup při řešení případu rouhání byl hlavním tématem semináře, který uspořádal partner CSI Anjum Paul v Láhauru 3. srpna 2022. Školení se zúčastnilo přibližně 40 křesťanských právníků z celého Pákistánu, včetně deseti žen.

Špičkoví řečníci

Seznam řečníků byl působivý – byl mezi nimi i Saif ul Malook, obhájce nakonec osvobozené křesťanky Asie Bibi, a Abdul Hameed Rana, který zastupuje bratra zavražděného křesťanského ministra Šahbaze Bhattiho. Oba mezinárodně známí právníci jsou muslimové a pracují u pákistánského Nejvyššího soudu. Vystoupili také křesťané Gabriel Francis, emeritní právník Nejvyššího trestního soudu, a Zakeria Yousaf, zástupce policejního ředitele okresu Lahore. Malůk, stejně jako Rana a Francis, mají za sebou řadu případů spojených s rouháním. Několikrát jim bylo vyhrožováno smrtí a jsou si vědomi, že se mohou kdykoli stát obětí atentátu. Proto byli na semináři přítomni bodyguardi známých právníků.

Důvod, proč se zastávají obžalovaných z rouhání navzdory hrozícímu nebezpečí, je zřejmý: „Jsme právníci a chceme dělat svou práci profesionálně, i když jsou naše životy v ohrožení. Neděláme rozdíly mezi křesťany a muslimy.“

CSI – Reto Baliarda

Komentáře k článku

Komentář byl úspěšně odeslán.

Der Kommentar wurde erfolgreich abgesendet, sobald er von einem Administrator verifiziert wurde, wird er hier angezeigt.