24. listopadu 2023

Pákistán: Muskan se v noci podařilo osvobodit z pout

„Jsme vděční CSI, že nás provází těžkými časy“ – otec unesené dívky
Křesťanku Muskan Ashgar (19) unesl 14. května 2023 Ahmad Ali a hned následujícího dne ji donutil ke sňatku. O tři měsíce později se dívce podařilo osvobodit z pout, která ji Ali nasadil, a vrátila se k rodičům. Prostřednictvím CSI je rodina odvezena na bezpečné místo.

Únos dívky

Muskan žila se svou rodinou ve Wazirabádu v provincii Paňdžáb. 14. května 2023 navštívila v doprovodu souseda městský trh. Muslim Ahmad Ali si ji všiml, pronásledoval ji a ve vhodný okamžik ji unesl.

Hned druhý den donutil Ali Muskan, aby se za něj Muskan provdala. Sňatku předcházela nucená konverze k islámu. Od té doby jí říká Sehar Muskan.

Ačkoliv nejsou údaje svědků na oddacím listu úplné, policie zpočátku odmítala vznést proti Alimu obvinění. Důvodem byl nátlak ze strany Aliho rodiny. O dva dny později však policie stížnost přece jen přijme. I nadále ale policie straní únosci. Rodina navíc dostává ultimátum od muslimského majitele pronajatého bytu: Mají se s Aliho rodinou dohodnout a stížnost stáhnout. „Nevyhověli jsme a tak jsme museli dům opustit,“ říká Muskanin otec Ašgar Masih.

 

Odvahou a chytrostí ke svobodě

Ali Muskan týrá a násilnými aplikacemi omamných látek ji zbavuje akceschopnosti. V noci v posteli přivazuje její nohy ke svým nohám. Na  konci srpna 2023 se Muskan pokusí o útěk, i když je šance minimální: „Ali tvrdě spal. Podařilo se mi zuby rozvázat uzel na poutech, aniž by si toho všiml. Kliku dveří jsem namazala olejem na vlasy, abych předešla jakémukoliv hluku,“ popisuje útěk odvážná dívka. Dům se jí podařilo opustit. „Venku jsem se lidí na ulici ptala, kde je nejbližší křesťanská čtvrť.“ Sotva tam dorazila, odhalila svou totožnost. Mezi křesťany ve Wazirabádu se roznesla zpráva o příchodu unesené dívky. Obyvatelé čtvrti kontaktovali Muskaninu rodinu.

Po tříměsíčním utrpení se Muskan vrátila k rodičům. Nebezpečí však ještě nepominulo. Ali ji může kdykoli znovu unést. Partner CSI Anjum, kterého Muskanini rodiče kontaktovali, se proto rozhodl rodinu podpořit, aby se mohla přestěhovat na utajené místo.

Muskan v současné době pobývá u své rodiny, kde se jí dostává velké lásky. To je v současné době pro traumatizovanou dívku ten nejlepší lék. Později bude na šest měsíců umístěna do útulku CSI pro zachráněné dívky. CSI platí nájem za dočasné ubytování rodiny a hradí soudní poplatky, dokud soud nepřesvědčí, že nucené manželství je neplatné.

Muskanin otec Ašgar je nadšený: „Jsme vděční CSI, že nás provází těžkými časy. Únosci si uvědomili, že máme podporu. Cítíme se lépe chráněni.“

 

CSI – Reto Baliarda

 

Komentáře k článku

Komentář byl úspěšně odeslán.

Der Kommentar wurde erfolgreich abgesendet, sobald er von einem Administrator verifiziert wurde, wird er hier angezeigt.