24. listopadu 2023

Pákistán: Dluh splacen – dcera se může vrátit do školy

Pákistánskou dělnici otročící v cihelně Ruth Šamaun potkalo mnohé utrpení. V roce 2022 ovdověla. Opakovaná lékařská péče život jejího manžela nezachránila, ale zato narostl Ruthin dluh u muslimského majitele „továrny“. Dcera Prastiš proto musela opustit školu a také začít dřít v cihelně. Finanční příspěvek od CSI jim oběma umožnil zahájit nový život.

Třiatřicetiletá křesťanka Ruth žila se svou rodinou nedaleko pákistánského města Okara. Ona i její manžel Šamaun Masih pracovali od mládí v cihelně za velmi nízkou mzdu. Protože Šamaun trpěl kardiovaskulárním onemocněním a měl stále větší deprese, klesala jeho pracovní výkonnost a s ní i mzda.

 

Další dluhy kvůli nemoci

Dluhy narostly a Ruth smutně vysvětluje: „Náklady na léčbu mého manžela byly velmi vysoké. Neustále jsme si museli půjčovat další peníze od majitele cihelny, abychom pokryli náklady na léčení.“

Lékařům se ale zachránit Šamaunův život nepodařilo. V létě roku 2022 zemřel na selhání srdce a plic. Na truchlení však téměř není čas. Dluhy vůči muslimskému zaměstnavateli zůstávají. Dojde to tak daleko, že desetiletá dcera Prastiš musí kvůli finančním problémům rodiny opustit školu. Místo studia musí pracovat v cihelně, aby se dluhy nevymkly kontrole.

 

Trpící matka

Ruth má zlomené srdce: „Chci, aby se moje dcera mohla vrátit do školy. Místo toho je se mnou v cihelně a pomáhá mi splácet dluh.“  Práce je to velice namáhavá. Ruth a Prastiš musí každý den ve spalujícím horku tvarovat stovky cihel.

Stejné přání vyslovuje v slzách i Prastiš: „Od doby, kdy mi umřel táta, nemůžu chodit do školy. Prosím, pomozte nám, ráda bych se vrátila do školy.“

 

Velký obrat

O potřebě Ruth a Prastiš se dozvěděla dárcovská rodina ze Švýcarska a začala jednat. Po všem utrpení, které Ruth prožila, se na ni usmálo štěstí: „Díky CSI jsem splatila dluh šéfovi a otevřela jsem si malý obchůdek, který si vede velmi dobře. Prastiš se může vrátit do školy. Mohla jsem jí koupit školní uniformu, učebnice a novou školní brašnu,“ říká.

Desetileté Prastiš se také vrátil úsměv na tvář: „Dříve jsem musela pomáhat mamince v cihelně. Teď se můžu vrátit do školy. Děkuji CSI!“

CSI – Reto Baliarda

Komentáře k článku

Komentář byl úspěšně odeslán.

Der Kommentar wurde erfolgreich abgesendet, sobald er von einem Administrator verifiziert wurde, wird er hier angezeigt.