13. října 2022

Nigérie: Utěk před Boko Haram

„Když jsme běželi o život, můj syn upadl a těžce se zranil.“ – Mary Emanuel, křesťanská uprchlice ze severovýchodní Nigérie
Život Mary Emanuel je poznamenán strachem, útěky a bolestí. Před teroristy z Boko Haram už musela matka čtyř dětí utéct podruhé. Při druhém útěku byl vážně zraněn její syn. Rodinu se drží nad vodou v táboře pro vysídlené osoby.

Mary vyrůstala ve vesnici Kuda v severovýchodním státě Adamawa. Pochází z chudých poměrů a nemohla dokončit základní školu. Po svatbě se s manželem přestěhovala do Baga.

Po několika měsících na Baga zaútočili džihádisté z teroristické milice Boko Haram. Mary s rodinou uprchla do sousední vesnice Wunlari. „Necítili jsme se tam ale dobře. Nikoho jsme neznali a nebyli jsme začleněni do vesnické komunity,“ vysvětluje. Rodina se přestěhovala do Maiduguri, hlavního města severovýchodního státu Borno. Po několika měsících dostali zprávu, že situace v Maryně rodišti, v Kudě, se uklidnila. Rozhodli se tam vrátit a začít znovu.

Po čtyři roky panoval v Kudě relativní klid a bezpečí. Náhle se však objevili bandité z Boko Haram a na křesťanskou vesnici zaútočili. 20 obyvatel zavraždili.

Mary a její rodina museli znovu uprchnout a opět se uchýlili do Maiduguri. „Když jsme běželi o život, jeden z mých synů nešťastně upadl na zem. Do břicha se mu zabodl ostrý kus dřeva,“ vypráví smutně. Od té doby trpí bolestmi a má vážné problémy s močením. „Můj syn by měl být operován, ale na to nemáme peníze.“

Sama s dětmi

Třicetiletá Mary žije sama se svými dětmi v katolickém uprchlickém táboře v Maiduguri. Je vděčná za potraviny od CSI. V loňském roce se jí dařilo obdělávat malý zeleninový pozemek. Chce se starat o živobytí pro svou rodinu. CSI ji podpoří.

Mary má těžký život. Manžel ji opustil a odešel za prací do metropole Lagos na jihu země. „Už se mi neozval,“ říká s lítostí. Největší starost má ale o zdravotní stav syna, který se zranil. „Doufám, že se mu brzy budou věnovat lékaři.“ CSI má financování operace Maryina syna v plánu.

Atentát v jižní Nigérii

Ve městě Owo na jihozápadě země bylo o svatodušní neděli při útoku na katolickou bohoslužbu zabito více než 40 věřících. Více než 60 osob utrpělo zranění, některá vážná. Ve spolupráci s nigerijským biskupem Judem Arogundadem poskytuje CSI nouzovou pomoc pozůstalým a rodinám obětí. Zaměřujeme se především na lékařskou péči.

CSI – Reto Baliarda

 

Komentáře k článku

Komentář byl úspěšně odeslán.

Der Kommentar wurde erfolgreich abgesendet, sobald er von einem Administrator verifiziert wurde, wird er hier angezeigt.