13. října 2022

Nepál: Vyloučení kvůli víře a postižení

„Jsem nesmírně vděčná, že se mohu stýkat s ostatními křesťany.“ – Nanda z Nepálu, která žije s těžkým zdravotním postižením.
Nanda následkem hadího uštknutí přišla o ruku a manžel se jí kvůli tomu zřekl. Po oznámení své konverze ke křesťanské víře rodině čelila pokusu o vraždu. Přes všechny těžké životní zkoušky Nanda vděčně následuje Krista.

Nanda

Dětství Nandy, které je nyní 54 let, skončilo velice záhy. Vdala se, když jí bylo pouhých 14 let. O rok později se jí narodilo první dítě. Událost, která se stala před 14 lety, převrátila Nandin život úplně naruby. Jednoho dne šla jako obvykle do džungle sbírat listy na jídlo a  uštkl ji jedovatý had. Nanda s rodinou žila v obyčejných chudých  podmínkách v odlehlé vesnici Gitama. Kvůli dlouhé cestě do nejbližší nemocnice nebyla její ruka včas ošetřena a musela jí být amputována. Očekávali bychom, že se o ni bude více starat manžel. Ten ji ale vyhodil z domu. Partner CSI Stephen Adhikari (jméno bylo změněno) k tomu říká: „V hinduistické kultuře se často stává, že žena, která již nemůže řádně pracovat kvůli fyzickému omezení, je považována za nepotřebnou a rodina se jí zřekne.“

Žebračka přijatá křesťankou

Od té doby, co byla vyhozena z manželovy rodiny, se Nanda musela živit žebráním. Asi před sedmi lety přišla do Musikot Khalanga (okres Rukum). „Doufala jsem, že v této větší vesnici dostanu více almužen,“ vysvětluje Nanda vedoucímu projektu CSI ze Švýcarska.

Jednoho dne si místní křesťanka všimla, že se Nanda potuluje po městečku a je zcela zanedbaná. Křesťanka byla pohnuta soucitem. Vzala žebračku k sobě domů a láskyplně se o ni starala. „Ze srdce jsem jí děkovala a zároveň jsem se styděla. Byla jsem totiž tak špinavá, že mi ani nebyla vidět kůže,“ vzpomíná čtyřiapadesátiletá žena.

Nepřátelství ze strany rodiny

Nanda byla natolik oslovena láskou a vstřícností, že přijala křesťanskou víru. „Byla jsem ohromená, že se o mě někdo zajímá.“ Plná radosti z nového života se Nanda po několika týdnech vrátila do své rodné vesnice a vyprávěla rodině o své zkušenosti s Bohem. Ale oni na ni jen křičeli, že je blázen a obviňovali ji, že jako křesťanka jí maso krav a dobytka. „Rodina mě bila.“ To nejhorší mělo teprve přijít: V záchvatu vzteku se ji pokusil zabít její vlastní šestnáctiletý syn.

Opakovaně vyobcovaná  Nanda se o několik měsíců později pokusila v doprovodu pastora podruhé usmířit se svou rodinou. Manžel i její čtyři děti ji však odmítli se slovy,  že už s ní nechtějí mít nic společného.

Život v komunitě

Navzdory všem těžkým ranám osudu, které Nandu postihly, zůstává čtyřiapadesátiletá žena věrná své křesťanské víře. Je ráda, že může žít v malé místnosti v areálu církevní obce v Musikot Khalanga. „Jsem také vděčná, že zde žiji ve společenství s ostatními křesťany.“ Díky podpoře CSI může církev o Nandu pečovat i v budoucnu.

Reto Baliarda – CSI

 

Nanda
Komentáře k článku

Komentář byl úspěšně odeslán.

Der Kommentar wurde erfolgreich abgesendet, sobald er von einem Administrator verifiziert wurde, wird er hier angezeigt.