13. října 2022

Jižní Súdán: Svobodný život po desetiletích ponižování

„Nemohla jsem si odpočinout a neustále jsem byla ponižována.“ – Agei Anyuon, osvobozená otrokyně
Agei Anyuon se chvěla hrůzou, když ji s namířenou střelnou zbraní unášel súdánský bojovník. Dívka musela jako otrokyně snášet nejhorší ponížení. Agei je vděčná, že po letech zotročení může vést nezávislý život.

Agei do svých osmi let žila s rodinou ve vesnici na severozápadě dnešního Jižního Súdánu. Její bezstarostný život se dramaticky změnil, když v roce 1997 na vesnici za bílého dne zaútočily muslimské milice ze severního Súdánu.

Agei a ostatní vesničané se v panice rozběhli do lesa. „Protože střelba ale nebrala konce, utekli jsme do sousední vesnice. Doufali jsme, že tam budeme v bezpečí,“ vysvětluje 32letá žena z Jižního Súdánu. Byla to osudová chyba. Súdánský milicionář namířil na vyděšenou dívku zbraň. „Nohy se mi třásly strachy. Ten muž do mě strčil pistolí a podíval se na mě zlým pohledem.“

Agei byla spolu s dalšími zajatci přepravena do severního Súdánu. Během několikadenního pochodu měla neustálý strach o život.

Po příchodu do vesnice Kajeera byla unesená dívka předána do otroctví muslimskému farmáři Mohamedu Abdullahovi. Musela prát prádlo pro jeho širokou rodinu, uklízet dům, nakupovat na trhu a především mlít proso (čirok). „Nemohla jsem si odpočinout a neustále jsem byla ponižována,“ vypráví smutně.

Mladá otrokyně také trpěla hladem. Kromě toho byla nucena přijmout islám a musela podstoupit mrzačení pohlavních orgánů. To ale nebylo vše: Mohamed i jeho syn ji pravidelně znásilňovali. Čtyřikrát porodila dítě, jehož otcem byl Mohamedův syn.

Po více než 20 letech utrpení se Agei na trhu setkala se súdánským osvoboditelem otroků. Ujistil ji, že ji vezme zpět do její vlasti. Slíbil také, že jednání s Mohamedem budou úspěšná.

Osvoboditel pracující pro CSI Agei po desetidenní cestě dopravil v pořádku do Jižního Súdánu. Tam ji přivítala CSI a předala jí startovací tašku, balíček s potravinami a dojnou kozu. „Děkuji Bohu a také lidem z CSI, kteří mi pomohli.“

CSI – Reto Baliarda

Komentáře k článku

Komentář byl úspěšně odeslán.

Der Kommentar wurde erfolgreich abgesendet, sobald er von einem Administrator verifiziert wurde, wird er hier angezeigt.