24. listopadu 2023

Jižní Súdán: Bití a vyhrožování pistolí

„Měla jsem takový strach, že mě Ali chytí a zabije!“ Nyirou – bývalá otrokyně

Nyirou Majok Aweer (27) ve svém dosavadním životě zažila jen otroctví. Když byla nemocná, její pán Ali Adam ji bil a ohrožoval pistolí. Nyirou je šťastná, že dnes může žít na svobodě v Jižním Súdánu.

Nyirou se narodila jako dcera otroka v súdánské vesnici Makeringa. Její matka byla během války unesena muslimskými Araby a zotročena v Súdánu. Před očima dívky byla její matka urážena a bita pokaždé, když nebyl otrokář spokojen s její prací.

Sotva Nyirou dosáhla dospělosti, prodal ji dosavadní majitel starému muži Alimu Adamovi. Ten s ní zacházel stejně špatně, jako bývalý otrokář s její matkou. Nyirou musela tvrdě pracovat. Byla opakovaně urážena a zneužívána jako sexuální otrokyně. Alimu porodila čtyři děti. Otrokář se snažil děti od ní držet co nejdál.

Jednoho rána se Nyirou probudila později než obvykle, protože byla nemocná. To ale Aliho ani v nejmenším nezajímalo. „Vzal velkou dřevěnou palici a surově mě zbil. Pak vytáhl pistoli, namířil na mě a křičel, že jsem špinavá černoška. Vyhrožoval mi, že mě zabije, jestli se ještě někdy odvážím vstát pozdě.“

Tento traumatizující zážitek Nyirou stále pronásledoval. Mladá křesťanka byla psychicky zlomená, zejména proto, že se o svůj hrůzný zážitek nemohla s nikým podělit.

 

Těžké rozhodování

V květnu 2023 se zmučená žena dozvěděla, že v Makeringu je osvoboditel, který přivádí otroky zpět do Jižního Súdánu. Nyirou byla rozpolcená: „Byla to dobrá zpráva. Ale strašně jsem se bála, že mě Ali chytí a zabije. V noci jsem nemohla spát, protože jsem prožívala vnitřní zápas, co udělat?“

Příležitost k útěku se naskytla ve chvíli, kdy ji Ali 28. května poslal na místní trh. Vydala se na cestu a vzala s sebou i své nejmladší dítě. Na trhu se Nyirou setkala se súdánským  obchodníkem, který jménem CSI osvobozuje otroky. Bez váhání se s ním vydala do tábora, kde čekali další osvobození otroci na repatriaci do Jižního Súdánu. Následujícího dne se skupina vydala na dlouhý pochod na jih.

Nyirou má obrovskou radost, že se jí a jejímu dítěti podařilo dostat na svobodu. Po příjezdu byli osvobození otroci přivítáni místním týmem CSI. „Radostí jsme tančili,“ vzpomíná Nyirou, která od CSI dostala pytel prosa, tašku s nářadím a dojnou kozu pro usnadnění startu  do samostatného života. „Děkuji Bohu, CSI a lidem, kteří pomáhají osvobozovat otroky v Súdánu.“

CSI –  Reto Baliarda

Komentáře k článku

Komentář byl úspěšně odeslán.

Der Kommentar wurde erfolgreich abgesendet, sobald er von einem Administrator verifiziert wurde, wird er hier angezeigt.