18. března 2023

Indie: Křesťané protestují proti nejhoršímu pronásledování v historii

Přibližně 22 000 křesťanů se shromáždilo 19. února 2023 v hlavním městě Dillí. Pokojným protestem upozornili na prudký nárůst nenávisti a násilí. Zastoupeny byly téměř všechny denominace: od katolické a protestantské církve až po evangelikální a nezávislé církve. Pronásledování křesťanů v Indii nebylo nikdy tak kruté jako v letech 2021 a 2022.

Indičtí křesťané jsou známí svým mírumilovným postojem. Od získání nezávislosti Indie před více než sedmi desetiletími svolali protestní shromáždění pouze několikrát, vždy v reakci na násilné trestné činy proti křesťanům: V devadesátých letech minulého století tak reagovali na znásilnění řeholnic, v roce 1999 protestovali kvůli upálení australského misionáře Grahama Stuarta Stainese a jeho synů Philipa a Timothyho a v roce 2008 proti masovému násilí ve východním okrese Kandhamal.

 

Rok 2022 – nejhorší násilí

Náboženské násilí dokumentuje Sjednocené křesťanské fórum (UCF) se sídlem v Dillí. Za rok 2022 UCF hlásí 598 případů násilí vůči křesťanům v 21 státech. V roce 2021 bylo zaznamenáno 486 případů. Rok 2022 byl rokem nejhoršího pronásledování křesťanů od vyhlášení nezávislosti Indie. Zvláště znepokojivý byl trend v šesti státech  – Uttarpradéš a Uttarákhand na severu, Čhattísgarh a Madhjapradéš ve střední Indii, Džhárkhand na východě a Karnátaka na jihu.

Dopis vládě

Křesťanská komunita zaslala memorandum indické prezidentce Draupadi Murmu, premiérovi Narendra Modimu, ministerským předsedům všech indických států a dalším představitelům. V memorandu vyjádřili znepokojení nad neschopností státní správy stíhat a potrestat pachatele. „Dokonce i vysoce postavení politici a členové různých nestátních subjektů volají po krvi křesťanů a vyhrožují, že „své“ státy vyčistí od křesťanských mužů, žen a dětí,“ píše se také v memorandu.

Co není hinduistické, by mělo zmizet

Hindutva – hinduistická nacionalistická politická ideologie – tvrdí, že křesťané a další náboženské menšiny nemohou být pravými Indy, protože jejich náboženství vzniklo mimo Indii. Podle této ideologie musí být celá Indie očištěna od křesťanů.

„Křesťanství má v Indii tisíciletou tradici. Křesťané žijí v míru s ostatními náboženstvími již od prvního století, kdy do Indie přišel apoštol Tomáš a byl na indické půdě umučen,“ řekl Dr. Michael Williams, předseda UCF. „Narativ šířený hinduistickými radikály, podle něhož je křesťanství cizí kulturou, je pro křesťanskou komunitu nesmírně zraňující a odcizující. Musí být vyvrácen a jeho šiřitelé pohnáni k odpovědnosti na právních i veřejných fórech.“

 

Stát nechává radikálům volnou ruku

UCF poznamenala, že téměř všechny incidenty nahlášené v roce 2022 vykazují podobný vzorec výhrůžek, nátlaku a agrese ze strany náboženských extremistů. Zdá se, že se ze strany státu těší imunitě, neboť incidenty často doprovází i policie a místní média. Dalším trendem podle UCF je násilné vnikání gangů na náboženská modlitební shromáždění s obviněním z násilného obracení lidí na svou víru. Pachatelé berou zákon do svých rukou a bijí muže, ženy a dokonce i děti holemi a tyčemi, aniž by byli potrestáni. Příležitostně u sebe mají také střelné zbraně, uvádí se dále ve zprávě. „Jen těžko lze pochopit, proč policie mlčí a následně zatýká křesťanské oběti na základě obvinění z nezákonných náboženských konverzí.“

 

Obvinění z údajných násilných konverzí

Podle UCF bylo v roce 2022 proti křesťanům vzneseno nejméně 111 obvinění z údajných nucených konverzí, většinou ze strany náboženských extremistických organizací.  V prosinci 2022 ozbrojené gangy obléhaly křesťanské domy ve vesnicích v Čhattísgarhu a obviňovaly křesťany z hromadných konverzí. Vesničané museli utíkat o život a mnozí se nemohli vrátit domů.

Násilí na křesťanech neustále roste

Od roku 2014, kdy v parlamentních volbách zvítězila hinduistická nacionalistická strana Bharatiya Janata Party, se počet hlášených případů násilí vůči křesťanům v Indii neustále zvyšuje. V roce 2014 bylo nahlášeno nejméně 127 incidentů, v roce 2015 142, v roce 2016 226, v roce 2017 248, v roce 2018 292 a v roce 2019 328. V roce 2020 počet incidentů mírně poklesl na 279, ale v následujících letech dosáhl vrcholu. „Navzdory opakovaným výzvám úřadů násilí a nenávist vůči křesťanům nadále dramaticky roste,“ uvedl křesťanský aktivista Dr. John Dayal. Křesťanská komunita vyzvala indického prezidenta, aby zajistil dodržování zásad právního státu a ujistil náboženské menšiny, že jejich ústavní práva nejsou ohrožena. Křesťané tvoří pouze 2,3 % indické populace, zatímco hinduistů v Indii žije zhruba 80 %.

Anugrah Kumar

 

Komentáře k článku

Komentář byl úspěšně odeslán.

Der Kommentar wurde erfolgreich abgesendet, sobald er von einem Administrator verifiziert wurde, wird er hier angezeigt.