22 Duben 2019

CSI odsuzuje džihádistické velikonoční útoky na kostely a hotely a poskytuje nouzovou pomoc

Včerejší útoky na tři kostely a několik luxusních hotelů si vyžádaly nejméně 290 lidských životů. Křesťanská mezinárodní solidarita apeluje na vlády celého světa, aby podnikly rázné kroky proti náboženské nesnášenlivosti a nezůstaly jen u rutinního vyjádření soustrasti.

srílanka

Velikonoční teror na Srí Lance. 

K útokům došlo během velikonočních obřadů ve třech městech. Na západním pobřeží v hlavním městě Colombu a v Negombu (severně od Colomba) a na východním pobřeží v Batticaloa. Další útoky byly namířeny proti velikonočním oslavám v různých luxusních hotelech hlavního města. Podle dosavadních údajů bylo zabito nejméně 290 lidí a přibližně 550 zraněno. Místní církevní partneři CSI organizují v úzké spolupráci  s CSI mimořádnou pomoc.

 

Útoky jsou tragickým vyvrcholením násilí proti náboženským menšinám

CSI je hluboce zasažena a zarmoucená. Naše myšlenky a modlitby jsou s oběťmi na Srí Lance. Vlna násilí je smutným vyvrcholením znepokojivého vývoje v posledních letech. Srí Lanka se stala projektovou zemí CSI v roce 2016, neboť tlak na náboženské menšiny neustále roste. K hlavním obětem patří křesťané, muslimové a hinduisté. Zdrojem většiny dosavadního násilí proti náboženským menšinám  z poslední doby byl stále větší vliv netolerantního buddhistického nacionalismu podporovaného státem. Avšak v podzemí operují  také nebezpečné sunnitské džihádistické teroristické buňky a zbytky partyzánského hnutí, v němž dominují hinduisté.

 

Pronásledování  křesťanů celosvětově roste

Ředitel CSI John Eibner vítá skutečnost, že útoky byly světovými vůdci odsouzeny a byli pojmenováni původci i oběti. Neměli bychom se ale nechat uchlácholit.  „Rutinní odsouzení nestačí, situace vyžaduje národní i mezinárodní úsilí namířené proti náboženské nesnášenlivosti, která takové násilí vyvolává. Nárůst nenávisti vůči křesťanům i jiné formy náboženské nesnášenlivosti jde ruku v ruce se šířením sunnitského wahhabismu ze Saúdské Arábie a Kataru a šíitského íránského chomeinismu. K těmto po desetiletí se šířícím fenoménům ještě v posledních letech přistupuje v jižní Asii stále vlivnější hinduistický a buddhistický nacionalismus. Na scéně se objevily  silné zdroje násilné náboženské nesnášenlivosti. Tyto státem podporované nelidské ideologie musí být eliminovány.

 

Výzva vládám a spoluobčanům

CSI apeluje na srílanskou vládu, aby chránila náboženské menšiny a stíhala pronásledovatele

CSI apeluje na vlády po celém světě, aby se nezastavily u rutinní soustrasti, ale aby vykořeňovaly zlo a omezily šíření netolerantních náboženských ideologií.

CSI prosí spoluobčany, aby se svými dary připojili k okamžité pomoci: „Obětem velikonočního terorismu na Srí Lance“.

 

Online dary: https://www.csi-cr.cz/darovat/

 

Bankovní spojení:

 

Česká republika:

ČSOB Československá obchodní banka

č.ú. 0278125043 / 0300

 

Slovenská republika:

Prima banka

č.ú. 837 035 3002 / 5600

IBAN: SK75 5600 0000 0083 7035 3002

 

Další informace

O pomoci CSI na Srí Lance:

https://csi-schweiz.ch/projekte/projekt-sri-lanka

kontakt:

Julius Kahanec

csi.czechrepublic@gmail.com

http://www.www.csi-cr.cz/

737 948 579

Komentáře k článku

Komentář byl úspěšně odeslán.

Der Kommentar wurde erfolgreich abgesendet, sobald er von einem Administrator verifiziert wurde, wird er hier angezeigt.