08. června 2023

Arménie: Zastavte blokádu Náhorního Karabachu!

Blokáda Lačinského koridoru – silnice spojující Arménii a Náhorní Karabach – musí být zrušena. S velkým transparentem to 27. února před Spolkovým palácem v Bernu požadovalo osm poslanců Národní rady. Již dříve se před budovou OSN v Ženevě konalo shromáždění, na němž se za stejnou věc postavili politici, arménská sdružení a organizace na ochranu lidských práv.

Od 12. prosince 2022 Ázerbájdžán blokuje jedinou spojnici mezi Arménií a enklávou Náhorní Karabach. Na 120 000 karabašských Arménů včetně 30 000 dětí se nemůže volně pohybovat. Blokáda vyvolala humanitární krizi, nedostatek zboží, jako jsou potraviny, pohonné hmoty a léky. Donutila orgány Náhorního Karabachu zavést přídělový systém. 270 nezletilých dětí se nemůže vrátit do svých domovů nebo zůstává bez rodičovské péče.

Ale ani samotná Arménská republika není před Ázerbájdžánem v bezpečí. Dne 13. září 2022 pronikla ázerbájdžánská armáda hluboko na území svrchovaného demokratického státu a obsadila území o rozloze 140 km2.

Na tuto bezprecedentní situaci 27. února upozornila demonstrace před budovou OSN v Ženevě. Shromáždění uspořádaly Švýcarsko-arménské sdružení, Křesťanská mezinárodní solidarita (CSI), Společnost pro ohrožené národy a další organizace. Zúčastnilo se ho přibližně 80 lidí. Zazněla ostrá kritika režimu ázerbájdžánského prezidenta Alijeva, který realizoval v Náhorním Karabachu politiku etnických čistek.

Zničení arménsko-křesťanského obyvatelstva

„Cílem blokády je vyhnat křesťanské arménské obyvatelstvo Náhorního Karabachu z jeho vlasti,“ zdůraznil Joel Veldkamp z CSI. Alijevův režim se podle něj prozatím spokojuje s použitím hladu, zimy, tmy a strádání v izolaci. „Pokud se však mezinárodní společenství bude i nadále dívat jinam, přijdou na řadu bomby, bojové drony a zabíjení,“  dodal Veldkamp

Soud vyzval Azerbajdžán k ukončení blokády

Dne 22. února 2023 Mezinárodní soudní dvůr v Haagu vyzval Alijevovu vládu, aby zajistila neomezený pohyb osob, vozidel a zboží Lačinským koridorem v obou směrech. Marc Jost k tomu poznamenal: „Tato blokáda musí být okamžitě zastavena!“

Rolf Höneisen

Komentáře k článku

Komentář byl úspěšně odeslán.

Der Kommentar wurde erfolgreich abgesendet, sobald er von einem Administrator verifiziert wurde, wird er hier angezeigt.