18. března 2023

Achok musela spát se zvířaty

Achok Dut Ngor byla ještě dítě, když ji lovci lidí vytrhli z rodiny a zotročili. Zažila roky ponižování. Od letní (2022) záchranné akce CSI 2022 žije 29letá žena opět v Jižním Súdánu.

Achok Dut Ngor (29) vzpomíná: „Naše rodina se živila zemědělstvím. Až do dne, kdy na naši vesnici zaútočili ozbrojení arabští jezdci, jsme vedli spokojený život.“ Achok, tehdy ještě malé dívce, se vybavují děsivé vzpomínky. Lidé, kteří se pokoušeli utéct, jsou zajati. Každý, kdo se postaví na odpor, je zastřelen, včetně tří Achokiných bratrů. Spolu s rodiči a dalšími vesničany je malá Achok odvezena do tehdejšího severního Súdánu a předána arabskému muži.

Ukradené dětství

Dětství Achok skončilo a skončily i hry s vrstevníky. V rodině Ibrahima Musy je chůvou a pomocnicí v domácnosti. Služkou bez práv.

Každý den pere, uklízí, myje nádobí a nakupuje. K jídlu dostává jen zbytky, a když pán není s její prací spokojen, následují nadávky a ponižování: „Špinavá opice, nemáš větší cenu než pes!“ křičí na dívku pocházející z jihosúdánského kmene Dinka.

 

Nekončící ponižování

Achok musí spát s kozami a slepicemi. V noci často pláče. „Myslela jsem si, že budu celý život otrokyní a že se mnou budou zbytek života zacházet jako se zvířetem.“

Proti své vůli je Achok obřezána. Proti své vůli je nucena přijmout islám. Je znásilněna svým trýznitelem, znovu a znovu si ji bere k sobě. Nakonec ji dá za ženu otrokovi z kmene Dinka. Má s ním tři děti. Nejmladší je ještě malé.

 

Cesta ke svobodě

Jednoho dne jde Achok s dítětem nakupovat na trh. Tam ji osloví osvoboditel otroků. „Bůh vyslyšel můj nářek,“ pomyslí si a následuje ho do jeho tábora, kde čeká mnoho dalších otroků. Společně putují na jih. Pěšky a v noci, aby je nikdo neviděl. Přes den se skupina schovává v buši. Nakonec dojdou do bezpečí.

 

Smutné štěstí

Tým osvoboditelů z CSI rozdává osvobozeným otrokům jídlo a oblečení. Achok také dostává pytel s důležitými věcmi denní potřeby a kozu. „Jsem tak šťastná, že jsem zpátky mezi svými lidmi,“ rozzáří se. Děkuje všem lidem, kteří svými dary umožňují CSI osvobozovat otroky. V  Súdánu je ale stále mnoho otroků a Achok zvážní: „Když pomyslím na své dvě děti, které tam zůstaly, je mi moc smutno. Modlím se a doufám, že se tady jednoho dne objeví.“

CSI – Rolf Höneisen

Komentáře k článku

Komentář byl úspěšně odeslán.

Der Kommentar wurde erfolgreich abgesendet, sobald er von einem Administrator verifiziert wurde, wird er hier angezeigt.